A gyerekek természetes módon élnek meg érzelmeket – örömöt, izgatottságot, kíváncsiságot. De mi történik, amikor ezek az érzelmek dühbe és frusztrációba csapnak át? Hogyan befolyásolja ez az önbizalmukat és későbbi életüket?
Amikor a düh rombolja az önbizalmat
Képzeld el, hogy gyermeked egy számára hatalmas kihívással néz szembe. Lehet ez egy nehéz feladat az iskolában, egy új játék, amit nem sikerül azonnal megértenie, vagy egy kudarc, amikor nem ő nyer a társasjátékban. Látod rajta az erőlködést, majd a csalódást… és hirtelen minden átcsap dühbe. Feldobja a ceruzáját, földhöz vágja a játékát, sírva fakad, vagy éppen kiabálni kezd.
És ekkor mi történik? Gyakran azt mondjuk: „Ne hisztizz!”, „Ne légy ilyen dühös!”, „Nem nagy ügy, fejezd be!”
Pedig számára ez egy hatalmas ügy. Egy olyan helyzet, amelyben tehetetlennek érzi magát. Ha ezt a tehetetlenséget nem érti meg senki, ha nem kap rá magyarázatot vagy segítséget, egy idő után elkezdi magát hibáztatni. Úgy érzi, hogy „rossz”, hogy „valami baj van vele”, mert a felnőttek nem értik meg az érzéseit. Ez hosszú távon az alábbi problémákhoz vezethet:
🏠 Otthon – A gyerek egyre inkább visszahúzódik, mert úgy érzi, nincs joga érezni. Vagy éppen ellenkezőleg, egyre indulatosabb lesz, mert csak így tud figyelmet kapni. 🎒 Iskolában – Félénkség, teljesítményszorongás, vagy éppen túlzott agresszió formájában jelenhet meg. Nem mer jelentkezni, mert fél, hogy kinevetik. Nem mer új dolgokat kipróbálni, mert attól tart, hogy úgysem sikerül. ⏳ Felnőttkorban – Ha egy gyermek azt tanulja meg, hogy az érzései „rosszak” vagy „túl sokak”, felnőttként is elfojtja őket. Egy munkahelyi konfliktusban nem mer kiállni magáért. Egy párkapcsolatban nem tudja kifejezni, ha bántja valami. Önértékelési problémákkal küzdhet, mert mélyen belül még mindig ott él benne a hit, hogy „velem valami baj van”.
A megoldás nem az elfojtás, hanem az érzelmek kezelése
A düh és frusztráció természetes érzések. Nem megszüntetni kell őket, hanem megtanítani a gyereknek, hogy érthetőek, kezelhetőek és kimondhatóak. Amikor egy gyerek érzi, hogy a szülő elfogadja az érzelmeit, és eszközöket ad a feldolgozásukhoz, az önbizalma erősödik. Tudni fogja, hogy nem attól jó vagy rossz, hogy mit érez, hanem attól, hogy mit kezd vele.
Az Érzelmi Viharkezelő Workshopon mesékkel, játékokkal és kreatív eszközökkel segítünk a gyerekeknek abban, hogy megtanulják megérteni és feldolgozni az érzelmeiket.
📍 Helyszín: 24FitClub – 1054 Budapest, Szemere utca 19.
📅 Időpont: 2025. március 22. (szombat) 09:00–12:00
💰 Részvételi díj: 8.000 Ft / fő
👫 Testvéreknek: 10% kedvezmény
👉🏻 Jelentkezés itt
📲 Kapcsolat: +36 30 929 6835
✉️ E-mail: hello@eletszinkron.hu
🌐 Weboldal: eletszinkron.hu
A megfelelő érzelemkezelés az önbizalom alapja! Adj eszközöket gyermeked kezébe, hogy magabiztosan boldoguljon az életben.